FILM "JAK ZDAĆ EGZAMIN" ODCINEK NR 1

 

„Nie taki diabeł straszny” to pierwszy z odcinek serii filmów instruktażowych „Jak zdać egzamin?” omawiamy jak należy psychicznie i merytorycznie przygotować się do państwowego egzaminy na prawo jazdy kat. B z części praktycznej. Rozważamy również nad zagadnieniami takim jak: czy jest możliwość zdać egzamin państwowy za pierwszym razem oraz co powoduje, że często ten egzamin kończy się niestety wynikiem negatywnym. Obalamy również mit, że egzaminator nie tylko „czycha” na błędy kursanta.

 

ZOBACZ FILM:

 

 

FILM "JAK ZDAĆ EGZAMIN" ODCINEK NR 2

 

W tym odcinku zajmujemy się umiejętnością sprawdzenia stanu technicznego pojazdu (płyny eksploatacyjne i światła zewnętrzne) 
w ramach pierwszego zadania egzaminacyjnego z placu manewrowego tzw. zadania 1 – przygotowania się do jazdy i sprawdzenia podstawowych elementów
odpowiadających za bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Wyjaśniamy jak prawidłowo wykonać te czynności oraz jak uniknąć najczęściej pojawiających się błędów na egzaminie państwowym.

 

ZOBACZ FILM:

 

 

FILM "JAK ZDAĆ EGZAMIN" ODCINEK NR 3

 

W tym odcinku z kolei zajmujemy się opisem umiejętnością prawidłowego przygotowania się do jazdy również w aspekcie pierwszego zadania egzaminacyjnego z placu manewrowego tzw. zadania 1 – przygotowania się do jazdy i sprawdzenia podstawowych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo w czasie jazdy. Omówimy jak należy prawidłowo zając pozycje za kierownicą, uwrażliwiamy na błędy jakie popełniają w tej czynności kursanci. Na koniec obalamy mity związane z tym zadaniem egzaminacyjnym.

 

ZOBACZ FILM:

FILM "JAK ZDAĆ EGZAMIN" ODCINEK NR 4

 


Wystrzel się z łuku” to film instruktażowy, w którym omawiamy drugie zadanie egzaminacyjne z palcu manewrowego: Ruszanie oraz jazda do przodu i do tył pasem ruchu, popularnie przez kursantów nazywane „łukiem”. Na początku wyjaśniamy na czym polega to zadanie, jakie są kryteria egzaminacyjne, jaki jest sens tego zadania na egzaminie? Skupiamy się tu na prawidłowej obserwacji toru jazdy zgodnej z technika kierowania pojazdem, która również jest oceniana na egzaminie państwowym. Na końcowej części tego odcinka rozważamy błędy, które kursanci popełniają podczas jazdy pasem ruchu oraz wskazujemy jak się ich wystrzegać.

 

ZOBACZ FILM:

 

 

 

FILM "JAK ZDAĆ EGZAMIN" ODCINEK NR 5

 

Ten film instruktażowy jest dedykowany tzw. górce, czyli ostatniemu zadaniu z egzaminu państwowego wykonywanego na placu manewrowego; Ruszanie oraz jazda do przodu na wzniesieniu. Na początku wyjaśniamy na czym polega to zadanie, jakie są kryteria egzaminacyjne. Następnie skupiamy się na technice wykonania tej czynności, która również jest jednym z kryteriów tego zadania o czym wiele kursantów zapomina. Na podsumowanie podajemy kilka rad jak solidnie przygotować się do tego zadania jak i całego egzaminu państwowego

 

 

ZOBACZ FILM:

 

 

FILM "JAK ZDAĆ EGZAMIN" ODCINEK NR 6

 

„Jedziemy w miasto, będzie zabawa”- ten odcinek rozpoczyna cykl filmów instruktażowych związanych zadaniami egzaminacyjnymi kat B wykonywanymi w ruchu drogowym. Odpowiadamy na pytanie; jaki ma sens egzamin państwowy w ruchu drogowym, wyjaśniając, że nie jest on „sztucznym tworem”, ale standardową, świadomą jazdą z pasażerem – egzaminatorem.

 

ZOBACZ FILM:

 

 

 

 

FILM "JAK ZDAĆ EGZAMIN" ODCINEK NR 7

 

„Droga krzyżowa” to odcinek dedykowany skrzyżowaniom, na którym pierwszeństwo wyznaczają znaki drogowe. Przejazd przez takie miejsce na egzaminie państwowym kat B jest zadaniem obowiązkowym. Najważniejszą kwestie jaką tu poruszamy to zasada szczególnej ostrożności, czyli umiejętności bacznej, wzmożonej obserwacji drogi i jej otoczenia. Drugim ważnym elementem, który ma istotny wpływ na bezpieczny przejazd takich skrzyżowań to umiejętność prawidłowego oczytania drogi z pierwszeństwem, co na egzaminie państwowym nie zawsze osoba egzaminowana wykona prawidłowo.

 

ZOBACZ FILM:

 

 

 

 

FILM "JAK ZDAĆ EGZAMIN" ODCINEK NR 8

 

 

„Kolarstwo szosowe” to odcinek instruktażowy, w którym debatujemy nad zagadaniem zbliżania się do oraz przejeżdżania przejazdów rowerowych. Uświadamiamy, iż rowerzysta podobnie jak pieszy jest tzw. nie chronionym uczestnikiem ruchu drogowego i to, ze kierujący pojazdem ma zadbać o bezpieczeństwo tych uczestników drogi. Omawiamy także najczęściej pojawiające się błędy na egzaminie państwowym podczas przejazdów dla rowerzystów.

 

ZOBACZ FILM:

 

 

 

FILM "JAK ZDAĆ EGZAMIN" ODCINEK NR 9

 

„Pieszy też człowiek” to film, w którym rozważamy relacje pieszy a kierujący w aspekcie państwowego egzaminu kat. B. Zwracamy uwagę na trzy niebezpieczne sytuacje związane z dojazdem do przejścia dla pieszych; nadmierna prędkość dojeżdżając do przejścia dla pieszych, zbyt gwałtowne, bezrefleksyjne hamowanie przed przejściem dla pieszych, czekanie do końca, aż pieszy zejdzie do końca z przejścia dla pieszych. Na koniec dajemy garść rad jak prawidłowo dojeżdżać i przejeżdżać przez przejścia dla pieszych.

 

ZOBACZ FILM:

 

 

FILM "JAK ZDAĆ EGZAMIN" ODCINEK NR 10

 

„Kiedyś należy się zatrzymać” to ostatni odcinek z serii filmów instruktażowych w ruchu drogowym „Jak zdać egzamin państwowy”. Opisujemy jak prawidłowo wykonać hamowanie do zatrzymanie się w wyznaczonym miejscu wskazując zasadnicze różnice między tym sposobem zatrzymania się na jezdni a hamowaniem awaryjnym. Na koniec rozważamy zagadnienie związane z racjonalnym używaniem kierunkowskazu podczas takiego zatrzymania się jak również podczas włączania się do ruchu, które następuje po zatrzymaniu się.

 

ZOBACZ FILM: